ΥΠΟΤΡΟΦΙΕΣ ΠΡΟΠΤΥΧΙΑΚΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΥ (ΚΛΗΡΟΔΟΤΗΜΑ «ΚΛΕΑΡΧΟΥ ΤΣΟΥΡΙΔΗ»), ΑΚ. ΕΤΟΥΣ 2022-2023

Το Ίδρυμα Κρατικών Υποτροφιών προκήρυξε τη χορήγηση τριών (3) υποτροφιών σε φοιτητές και φοιτήτριες ΑΕΙ της Ελλάδας, για προπτυχιακές σπουδές στο εσωτερικό, από τα έσοδα του κληροδοτήματος «Κλεάρχου Τσουρίδη», για το ακ. έτος 2022-2023.

Οι υποψήφιοι/-ες θα πρέπει να

• είναι Έλληνες/ίδες τη ιθαγένεια τη καταγωγή, ηλικίας έως 36 ετών, με καταγωγή από την Κομοτηνή ή την Περιφερειακή Ενότητα Ροδόπης
  • είναι, κατά προτίμηση, άριστοι/-ες φοιτητές και φοιτήτριες (Μ.Ο. βαθμολογίας ακ. έτους 2022-23 τουλάχιστον 8,50 και σε κάθε περίπτωση όχι κατώτερος από 6,50)
  • μην είναι πτυχιούχοι ελληνικού ή αλλοδαπού Α.Ε.Ι. κατά την έναρξη της Υποτροφίας (01.09.2022)
  • παρουσιάζουν οικονομική αδυναμία (απορία), όπως αυτή αποδεικνύεται από το δηλωμένο ατομικό και οικογενειακό εισόδημα του προηγούμενου φορολογικού έτους, το οποίο αθροιστικά δε θα υπερβαίνει τις δεκαπέντε χιλιάδες ευρώ (15.000,00€), προσαυξημένου κατά χίλια ευρώ (1.000,00€) για κάθε επιπλέον εξαρτώμενο μέλος της οικογένειάς τους
  • μην έλαβαν ούτε να λαμβάνουν άλλη υποτροφία για τις ίδιες σπουδές από το ΙΚΥ ή από την ίδια ή άλλη κληρονομιά, κληροδοσία ή δωρεά.

Η υποτροφία, ύψους 400 ευρώ/μήνα (ακαθάριστο), καταβάλλεται αναδρομικά από την έναρξη των σπουδών των υποτρόφων το ακ. έτος 2022-2023 και έως το τέλος της ελάχιστης διάρκειας των σπουδών τους -σύμφωνα με το ισχύον πρόγραμμα σπουδών- με βάση την επίδοσή τους, δηλαδή εφόσον επιτυγχάνουν κατ’ ελάχιστον στο 70% των μαθημάτων κάθε ακ. έτους, με τον απαιτούμενο ΜΟ βαθμολογίας.

Η αίτηση, με τα απαραίτητα δικαιολογητικά, υποβάλλεται, ταχυδρομικώς με συστημένη επιστολή, στο ΙΚΥ έως τις 10 Μαϊου 2024

Για οποιαδήποτε περαιτέρω πληροφορία ή διευκρίνιση, οι ενδιαφερόμενοι/-ες πρέπει να απευθύνονται στο ΙΚΥ, στα τηλέφωνα 210-3726383 και 210-3726397 και στο email: Αυτή η διεύθυνση Email προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.