Εργαστήριο Μετάφρασης & Επεξεργασίας Λόγου (ΕΜΕΛ)

Το Εργαστήριο Μετάφρασης και Επεξεργασίας του Λόγου ιδρύθηκε το 2004 (Φ.Ε.Κ. 1625/2.11.2004), ενώ λειτουργεί άτυπα από το 1999 και ανήκει στον Τομέα Μετάφρασης. Η έρευνα του Εργαστηρίου αφορά στους τομείς της θεωρητικής & περιγραφικής μεταφρασεολογίας, της μεταφραστικής, της θεωρητικής, εφαρμοσμένης και υπολογιστικής γλωσσολογίας, με κύριους άξονες τη θεωρία και την πράξη της μετάφρασης, τη μεταφραστική τεχνολογία, τη γλωσσολογική και διαπολιτισμική προσέγγιση της μετάφρασης, την ορολογία και την ορογραφία, τη διαπολιτισμική μεσολάβηση και την αυτόματη επεξεργασία φυσικών γλωσσών.

Έχει διοργανώσει πολλά εθνικά και διεθνή συνέδρια, αναπτύσσει ποικίλες συνεργασίες εντός και εκτός ΑΠΘ (ενδεικτικά, το Εργαστήριο συνεργάζεται με την ερευνητική ομάδα υπολογιστικής φυσικής του ΑΠΘ στο πλαίσιο του προγράμματος Πυθαγόρας Ι, με το Τμήμα Πληροφορικής του ΑΠΘ, το CHI (Chaos and Innovation Research Unit, με το Institut Gaspard-Monge (IGM) του Πανεπιστημίου της Marne-la-Vallée, Το Εργαστήριο Centre du Traitement Automatique du Langage (CENTAL) του Πανεπιστημίου της Louvain-la-Neuve, με το εργαστήριο LI Laboratoire d'Informatique (LI) του Πανεπιστημίου της Tours, με το Κέντρο Ελληνικής Γλώσσας κ.ά.). Συμμετέχει σε μια σειρά από ερευνητικά προγράμματα (Euradic/Technolangues, Πυθαγόρας Ι, Ανάπτυξη Ελληνικού ορθογράφου, Βελτίωση, επέκταση και δημιουργία Σώματος Κειμένων κ.λπ.).

Στόχος του Εργαστηρίου είναι:

• η προώθηση της θεωρητικής σκέψης, της μεταφρασεολογίας και της έρευνας στη μετάφραση,
  • η ανάπτυξη υπολογιστικών εργαλείων αυτόματης ανάλυσης και επεξεργασίας της φυσικής γλώσσας.
  • η συνεργασία με ποικίλους φορείς σε έργα μετάφρασης, μεταφρασεολογίας και επεξεργασίας φυσικής γλώσσας, τα αποτελέσματα των οποίων μπορούν να χρησιμοποιηθούν περαιτέρω στην έρευνα αλλά και να έχουν συγκεκριμένα κοινωνικά αποτελέσματα (μη επαγγελματική και εθελοντική μετάφραση).
  • η οργάνωση επιστημονικών συναντήσεων και εκδηλώσεων, η δημοσίευση και έκδοση επιστημονικών μελετών·
  • η παροχή υπηρεσιών σε Δημόσιους, Δημοτικούς και Ιδιωτικούς φορείς, σύμφωνα με τις εκάστοτε ισχύουσες διατάξεις.

Γραφείο 01, Ισόγειο Νέας Πτέρυγας Φιλοσοφικής Σχολής
Τηλ. : 2310-99.75.12
e-mail: Αυτή η διεύθυνση Email προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Δείτε εδώ μια πιο αναλυτική παρουσίαση του εργαστηρίου.