Πληροφορίες για τις προπτυχιακές σπουδές

Το προπτυχιακό Πρόγραμμα Σπουδών του Τμήματος Γαλλικής Γλώσσας και Φιλολογίας επιδιώκει να παράσχει στους φοιτητές και στις φοιτήτριες βασικές γνώσεις στους τομείς της Γλωσσολογίας, της Διδακτικής των Ζωντανών Γλωσσών, της Γαλλικής Λογοτεχνίας, της Συγκριτικής Γραμματολογίας, του Γαλλικού Πολιτισμού και της Μετάφρασης- Μεταφρασεολογίας. Το Πρόγραμμα αποβλέπει στην καλλιέργεια του πνεύματος των φοιτητών και των φοιτητριών, στην απόκτηση γενικής παιδείας, στην ανάπτυξη επιστημονικής και κριτικής σκέψης και στη διαμόρφωση ευρωπαϊκής συνείδησης.

Ειδικότερα, αποσκοπεί στην προαγωγή της γαλλικής παιδείας στον ελληνόφωνο χώρο, της διαπολιτισμική επικοινωνίας, στην κατάρτιση επιστημόνων ικανών να μελετούν και να κατανοούν τη γαλλική γλώσσα και γραμματεία, να σχεδιάζουν αναλυτικά προγράμματα για τη διδασκαλία της γαλλικής γλώσσας και λογοτεχνίας/πολιτισμού στην εκπαίδευση, να χειρίζονται γραπτά και προφορικά τον επιστημονικό λόγο, να περιγράφουν και να ερμηνεύουν πολιτισμικά φαινόμενα του γαλλόφωνου και ελληνόφωνου χώρου με έμφαση στη συγκριτική διάσταση, να συνδέουν τις γλωσσολογικές προσεγγίσεις με τη διδασκαλία και την εκμάθηση της Γαλλικής ως πρώτης/δεύτερης ξένης γλώσσας, να είναι εξοικειωμένοι με τις σύγχρονες μεθόδους διδασκαλίας και παιδαγωγικής, με έμφαση σε ζητήματα της διδακτικής των ξένων γλωσσών, καθώς και με σύγχρονες μεταφραστικές θεωρίες.

Σε εφαρμοσμένο επίπεδο, το πρόγραμμα σπουδών του Τμήματος με τα συγκεκριμένα μαθησιακά αποτελέσματα που επιδιώκει αναπτύσσει στους φοιτητές και τις φοιτήτριες τις απαραίτητες δεξιότητες, ώστε να μπορούν να προσφέρουν, ως επαγγελματίες, ποιοτικές υπηρεσίες στους τομείς της έρευνας, της εκπαίδευσης, της μετάφρασης και του πολιτισμού. Οι δεξιότητες αυτές καλύπτουν ειδικότερα: (α) τη διεξαγωγή έρευνας και τη συγγραφή επιστημονικών μελετών στα πεδία της γαλλικής και συγκριτικής γραμματολογίας, της διδακτικής των ζωντανών γλωσσών, της γλωσσολογίας και της μεταφρασεολογίας, (β) την υποστήριξη της φιλολογικής και γλωσσολογικής έρευνας σε ερευνητικούς φορείς, κέντρα και ιδρύματα, (γ) τη διδασκαλία της γαλλικής γλώσσας στην πρωτοβάθμια και δευτεροβάθμια εκπαίδευση του δημόσιου και ιδιωτικού τομέα καθώς και σε ενήλικες σε άλλα εκπαιδευτικά ιδρύματα όλων των βαθμίδων, (δ) τη δημιουργία πρωτότυπου εκπαιδευτικού υλικού για τη διδασκαλία της Γαλλικής ως ξένης γλώσσας, (ε) τη διδασκαλία της γαλλικής/γαλλόφωνης λογοτεχνίας και του γαλλικού πολιτισμού, (στ) τη χρήση των τεχνολογιών πληροφορίας και επικοινωνίας (ΤΠΕ) στη διδασκαλία της Γαλλικής ως ξένης γλώσσας, (ζ) το χειρισμό διαφόρων συστημάτων σύγχρονης και ασύγχρονης τηλεκπαίδευσης, (η) τη διαμεσολάβηση ανάμεσα σε ομιλητές της γαλλικής και της ελληνικής γλώσσας, (θ) την επιλογή, προώθηση και μετάφραση της γαλλικής λογοτεχνίας στον ελληνόφωνο εκδοτικό χώρο, (ι) τη μετάφραση γενικών/ειδικών κειμένων από τη γαλλική προς την ελληνική γλώσσα.

Ως εκ τούτου και ανακεφαλαιώνοντας, πρωτεύων στόχος του Τμήματος είναι ο σχεδιασμός και η υλοποίηση ενός προγράμματος σπουδών που παρέχει ταυτοχρόνως ευρεία παιδεία και εξειδικευμένη γνώση, αμφότερες απαραίτητες για την αποτελεσματική ένταξη στο ραγδαία μεταβαλλόμενο σύγχρονο εργασιακό περιβάλλον. Η έρευνα, τα διεπιστημονικά γνωστικά αντικείμενα, η εξοικείωση με τομείς αιχμής της σύγχρονης τεχνολογίας, η πρακτική εφαρμογή της γνώσης στη διδασκαλία και η ανάπτυξη δεξιοτήτων συνεργασίας, κριτικής σκέψης και σχεδιασμού και υλοποίησης της καινοτομίας αποτελούν βασικούς άξονες του προγράμματος σπουδών. Το πρόγραμμα επιδιώκει τη διαρκή βελτίωση των γνώσεων, δεξιοτήτων και ικανοτήτων των φοιτητών και φοιτητριών, στο πλαίσιο της πολιτικής ποιότητας της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης και ειδικότερα του ΑΠΘ και την εκπαίδευση ικανών και πολυδύναμων επιστημόνων, που θα μπορούν να επιτελούν αποτελεσματικά το έργο τους στην κοινωνία και να συμβάλλουν στην ανάπτυξή της.

Κατά το τρέχον ακαδημαϊκό έτος 2020 - 2021, λειτουργούν παράλληλα δύο προγράμματα σπουδών:

• Το παλαιό πρόγραμμα σπουδών που αφορά όσους εισήχθησαν στο Τμήμα μέχρι και το ακαδημαϊκό έτος 2019-2020. Περισσότερες πληροφορίες για τις γενικές αρχές, τη διάρθρωση και τα προσφερόμενα μαθήματα του παλαιού προγράμματος σπουδών θα βρείτε εδώ: https://www.frl.auth.gr/images/files/Odigos_Spoudon_2019-2020.pdf
  • Tο νέο πρόγραμμα σπουδών που αφορά όσους εισήχθησαν φέτος, το 2020-2021. Περισσότερες πληροφορίες για τις γενικές αρχές, τη διάρθρωση και τα προσφερόμενα μαθήματα του νέου προγράμματος σπουδών 2020-2021 θα βρείτε εδώ: https://www.frl.auth.gr/images/PDF/odigos_spoudon_2020-2021.pdf