Πληροφορίες για το πρόγραμμα ERASMUS+

Πρόκειται για το ευρωπαϊκό πρόγραμμα που αφορά την ευρωπαϊκή συνεργασία στον τομέα της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης, μέσω της ενθάρρυνσης διμερών διαπανεπιστημιακών  συμφωνιών και αύξησης της ευρωπαϊκής κινητικότητας φοιτητών, μελών διδακτικού και διοικητικού προσωπικού. Στόχος επίσης είναι η ενίσχυση της διαφάνειας και προαγωγής πλήρους ακαδημαϊκής αναγνώρισης σπουδών και ακαδημαϊκών τίτλων σε ολόκληρη την Ευρωπαϊκή Ένωση.

Μέσω του προγράμματος Erasmus+ δίνεται η δυνατότητα σε προπτυχιακούς, μεταπτυχιακούς φοιτητές και σε υποψήφιους διδάκτορες να πραγματοποιήσουν ένα αναπόσπαστο κομμάτι των σπουδών τους στις χώρες της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Επίσης μέλη του Διδακτικού Προσωπικού έχουν την ευκαιρία με το ίδιο πρόγραμμα να πραγματοποιήσουν κινητικότητα με σκοπό τη διδασκαλία ή την επιμόρφωση, ενώ και το διοικητικό προσωπικό μπορεί να μετακινηθεί για επιμόρφωση.

Ειδικότερα περιλαμβάνει:

• Κινητικότητα φοιτητών για αναγνωρισμένες περιόδους Σπουδών.
  • Κινητικότητα φοιτητών για Πρακτική Άσκηση.
  • Το Ευρωπαϊκό Σύστημα Μεταφοράς και Συσσώρευσης Πιστωτικών Μονάδων (ECTS).
  • Το Παράρτημα Διπλώματος (DS).
  • Κινητικότητα διδακτικού προσωπικού με σκοπό τη Διδασκαλία.
  • Κινητικότητα διοικητικού και διδακτικού προσωπικού με σκοπό την Επιμόρφωση (Κατάρτιση).
  • Γλωσσική προετοιμασία για εισερχόμενους και εξερχόμενους φοιτητές EILC).
  • Εντατικά προγράμματα διδασκαλίας σύντομης διάρκειας (IP).
  • Προγράμματα πανεπιστημιακής συνεργασίας σε θέματα αμοιβαίου ενδιαφέροντος (Θεματικά Δίκτυα).

Προσφερόμενα μαθήματα Erasmus+ από το Τμήμα Γαλλικής Γλώσσας και Φιλολογίας για το ακαδημαϊκό έτος 2023-2024

Για περισσότερες πληροφορίες επισκεφθείτε τον επίσημο δικτυακό τόπο του Τμήματος Ευρωπαϊκών Εκπαιδευτικών Προγραμμάτων καθώς και αυτόν του προγράμματος Erasmus+.