Μαθήματα Ιταλικής Γλώσσας

Το Κέντρο Διδασκαλίας Ξένων Γλωσσών (απόφαση ΓΣ 29/20-9-23), στο πλαίσιο των διατμηματικών μαθημάτων, θα προσφέρει για το ακαδημαϊκό έτος 2023-2024, σε φοιτητές/-ήτριες του Αριστοτέλειου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης, το μάθημα «Ιταλική Γλώσσα (επίπεδο Α1)» (κωδικός: ΙΤΑΛ-Α1Α για το χειμερινό εξάμηνο και ΙΤΑΛ-Α1Β για το εαρινό εξάμηνο) κατά το χρονικό διάστημα 12 Οκτωβρίου 2023 έως 30 Μαΐου 2024.
Στόχος του προγράμματος είναι η ανάπτυξη γλωσσικών δεξιοτήτων στην ιταλική γλώσσα (επίπεδο A1) στο τέλος του ακαδημαϊκού έτους.
Πληροφορίες για το μάθημα
 Απευθύνεται σε προπτυχιακούς/ές , μεταπτυχιακούς/ές φοιτητές/ήτριες όλων των Τμημάτων του Α.Π.Θ., που: a) δεν έχουν μαθήματα ιταλικής γλώσσας στο πρόγραμμα σπουδών των και β) δεν πρόκειται να ορκιστούν κατά τη διάρκεια του προγράμματος.
 Το μάθημα θα διδάσκεται εβδομαδιαίως (3 ακαδημαϊκές διδακτικές ώρες), κάθε Πέμπτη 18.30-21.00 από τη διδάσκουσα Ελένη Παπαδάκη, μέλος ΕΕΠ του ΚΔΞΓ, στην αίθουσα 104 (1ος όροφος) του Νέου Κτηρίου Φιλοσοφικής.
 Η παρακολούθηση των μαθημάτων είναι υποχρεωτική. Στο τέλος κάθε εξαμήνου θα διενεργούνται εξετάσεις επίδοσης (γραπτές και προφορικές). Ελλιπής παρακολούθηση ή αποτυχία στις τελικές εξετάσεις του χειμερινού εξαμήνου δεν θα επιτρέπει τη συνέχιση του προγράμματος. Θα αποδοθούν 3 διδακτικές μονάδες και 2 πιστωτικές μονάδες (ECTS)/εξάμηνο.
 Στο τέλος του προγράμματος θα δοθεί βεβαίωση παρακολούθησης με βαθμό επίδοσης στους φοιτητές/ήτριες που παρακολούθησαν τουλάχιστον το 80% του προγράμματος και πέτυχαν στις τελικές εξετάσεις.
Οι φοιτητές/ήτριες που ενδιαφέρονται, καλούνται να δηλώσουν συμμετοχή στον παρακάτω σύνδεσμο:
Προθεσμία υποβολής αιτήσεων έως την Τρίτη 10 Οκτωβρίου 2023, 13:00.
Θα επιλεγούν 25 φοιτητές/ήτριες με σειρά προτεραιότητας, οι οποίοι/ες θα έχουν την υποχρέωση να
καταθέσουν στη διδάσκουσα (1ο μάθημα) Βεβαίωση σπουδών (οι πρωτοετείς θα επισυνάπτουν
αποδεικτικό εγγραφής στο τμήμα σπουδών).
ΔΕΝ θα γίνουν δεκτές αιτήσεις που δεν πληρούν τους όρους της ανακοίνωσης ή είναι εκπρόθεσμες.
Όσοι/ες γίνουν αποδεκτοί/ές, θα ειδοποιηθούν ηλεκτρονικά για τη συμμετοχή τους έως τις 11
Οκτωβρίου και τα μαθήματα θα αρχίσουν Πέμπτη 12 Οκτωβρίου.
Από το Κέντρο Διδασκαλίας
Ξένων Γλωσσών