Μαθήματα Γερμανικών Β1

Το Κέντρο Διδασκαλίας Ξένων Γλωσσών, στο πλαίσιο των διατμηματικών μαθημάτων, θα προσφέρει για το ακαδημαϊκό έτος 2023-2024, σε φοιτητές/-ήτριες του Αριστοτέλειου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης διατμηματικά μαθήματα γερμανικής γλώσσας (επίπεδο Β1) (κωδικός: ΓΕΡΜ-Β1Α για το χειμερινό εξάμηνο και ΓΕΡΜ - Β1Β για το εαρινό εξάμηνο) κατά το χρονικό διάστημα 12 Οκτωβρίου 2023 έως 23 Μαΐου 2024 (απόφαση ΓΣ αριθμ. 28/20-9-2023).

Στόχος του προγράμματος είναι η ανάπτυξη γλωσσικών δεξιοτήτων στη γερμανική γλώσσα (επίπεδο Β1) στο τέλος του ακαδημαϊκού έτους.

Πληροφορίες για το μάθημα

• Απευθύνεται σε προπτυχιακούς και μεταπτυχιακούς φοιτητές/ήτριες όλων των Τμημάτων του Α.Π.Θ., που δεν πρόκειται να ορκιστούν κατά τη διάρκεια του Προγράμματος.
  • Απαραίτητη προϋπόθεση για τη συμμετοχή στο μάθημα είναι η γνώση της γερμανικής γλώσσας σε επίπεδο Α2, που αποδεικνύεται με πιστοποιητικό γλωσσομάθειας Α2 ή βεβαίωση συμμετοχής στο διατμηματικό μάθημα «ΓΕΡΜΑΝΙΚΑ Α2» του Κ.Δ.Ξ.Γ.
  • Το μάθημα θα διδάσκεται εβδομαδιαίως (3 ακαδημαϊκές διδακτικές ώρες), κάθε Πέμπτη 13:30-16:00 στην αίθουσα 0.4 (Νέα πτέρυγα Φιλοσοφικής) από τη διδάσκουσα κ. Ελπινίκη Αλεξιάδου, μέλος Ε.Ε.Π του Κ.Δ.Ξ.Γ. Το πρώτο μάθημα θα πραγματοποιηθεί την Πέμπτη, 12 Οκτωβρίου 2023.
  • Η παρακολούθηση των μαθημάτων είναι υποχρεωτική. Στο τέλος κάθε εξαμήνου θα διενεργούνται εξετάσεις επίδοσης. Ελλιπής παρακολούθηση ή αποτυχία στις τελικές γραπτές εξετάσεις του χειμερινού εξαμήνου δεν θα επιτρέπει τη συνέχιση του προγράμματος. Θα αποδοθούν 3 διδακτικές μονάδες και 2 πιστωτικές μονάδες (ECTS)/εξάμηνο.
  • Στο τέλος του προγράμματος θα δοθεί βεβαίωση παρακολούθησης με βαθμό επίδοσης στους φοιτητές/ήτριες που παρακολούθησαν τουλάχιστον το 80% του προγράμματος και πέτυχαν στις τελικές εξετάσεις.

Οι φοιτητές/ήτριες που ενδιαφέρονται, καλούνται να δηλώσουν συμμετοχή συμπληρώνοντας τη σχετική online αίτηση, στην οποία θα επισυνάψουν αποδεικτικό γνώσης της γερμανικής γλώσσας (επίπεδο Α2) και  βεβαίωση σπουδών.

Προθεσμία υποβολής αιτήσεων έως τις 10 Οκτωβρίου 2023, 13:00.

Θα επιλεγούν 30 φοιτητές/ήτριες με σειρά προτεραιότητας.

ΔΕΝ θα γίνουν δεκτές αιτήσεις που δεν πληρούν τους όρους της ανακοίνωσης ή είναι εκπρόθεσμες.

Σε περίπτωση αδικαιολόγητης απουσίας από το πρώτο μάθημα, η θέση θα αναπληρωθεί.

Όσοι/ες γίνουν αποδεκτοί, θα ειδοποιηθούν ηλεκτρονικά για τη συμμετοχή τους.