Ιταλική Γλώσσα (επίπεδο Α1)

Το Κέντρο Διδασκαλίας Ξένων Γλωσσών (απόφαση ΓΣ 30/28-11-23), στο πλαίσιο των διατμηματικών μαθημάτων, θα προσφέρει στο εαρινό εξάμηνο του ακαδημαϊκού έτους 2023-2024 σε φοιτητές/τριες του ΑΠΘ, το μάθημα ΙΤΑΛ-Α1Β «Ιταλική Γλώσσα (επίπεδο Α1)» κατά το χρονικό διάστημα από 29 Φεβρουαρίου 2024 έως τη λήξη του ακαδ. εξαμήνου.

Στόχος του μαθήματος είναι η ανάπτυξη γλωσσικών δεξιοτήτων στην ιταλική γλώσσα (επίπεδο A1) στο τέλος του ακαδημαϊκού έτους.

Πληροφορίες για το μάθημα:

• Απευθύνεται σε προπτυχιακούς/ές, μεταπτυχιακούς/ές φοιτητές/ήτριες όλων των Τμημάτων του ΑΠΘ που δεν πρόκειται να ορκιστούν κατά τη διάρκεια του Προγράμματος και έχουν παρακολουθήσει με επιτυχία 1 εξάμηνο ιταλικής γλώσσας στο πλαίσιο των σπουδών τους.
  • Το μάθημα θα διδάσκεται εβδομαδιαίως (3 ακαδημαϊκές διδακτικές ώρες), κάθε Πέμπτη 18.00 μ.μ.-21.00 μ.μ. από τη διδάσκουσα Ελένη Παπαδάκη, μέλος ΕΕΠ του ΚΔΞΓ (σε αίθουσα που θα ανακοινωθεί).
  • Η παρακολούθηση των μαθημάτων είναι υποχρεωτική. Στο τέλος του εξαμήνου θα διενεργούνται εξετάσεις επίδοσης (προφορικές & γραπτές). Θα αποδοθούν 2 (ECTS) εφόσον είναι αποδεκτά από το πρόγραμμα Σπουδών του Τμήματός τους για το Παράρτημα Διπλώματος.
  • Στο τέλος του προγράμματος θα δοθεί βεβαίωση παρακολούθησης με βαθμό επίδοσης στους φοιτητές/ήτριες που παρακολούθησαν τουλάχιστον το 80% του προγράμματος και πέτυχαν στις τελικές εξετάσεις.

Οι φοιτητές/ήτριες που ενδιαφέρονται, καλούνται να δηλώσουν συμμετοχή συμπληρώνοντας τη σχετική online αίτηση https://eforms.auth.gr/lance-app-form-italian-4-2/

στην οποία θα επισυνάπτουν πρόσφατη αναλυτική βαθμολογία (.pdf μορφή). Προθεσμία υποβολής αιτήσεων έως τις 26 Φεβρουαρίου 2024, 15:00 μ.μ.

Θα επιλεγούν 25 φοιτητές/ήτριες με σειρά προτεραιότητας.

ΔΕΝ θα γίνουν δεκτές αιτήσεις που δεν πληρούν τους όρους της ανακοίνωσης ή είναι εκπρόθεσμες.

Όσοι/ες γίνουν αποδεκτοί/ές, θα ειδοποιηθούν ηλεκτρονικά για τη συμμετοχή τους.