Αξιολόγηση και Παρέμβαση στο μάθημα της Ξένης Γλώσσας

ΥΠΟΒΟΛΗ ΕΙΣΗΓΗΣΕΩΝ ΚΑΙ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ ΑΝΑΡΤΗΜΕΝΩΝ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΩΝ από 30-03-2024

Επιστημονική Διημερίδα

23-24 Νοεμβρίου 2024

«Αξιολόγηση και Παρέμβαση στο μάθημα της Ξένης Γλώσσας»

Η εξ αποστάσεως Διημερίδα με θέμα την αξιολόγηση και παρέμβαση στο μάθημα της ξένης γλώσσας διοργανώνεται για πρώτη φορά, με στόχο να φέρει σε επαφή ερευνητές/ήτριες και εκπαιδευτικούς ξένων γλωσσών από όλα τα επαγγελματικά συγκείμενα που ασχολούνται με τη διδασκαλία ξένων γλωσσών και εφαρμόζουν στην πράξη ή ερευνούν καινοτόμες πρακτικές. Σκοπός της Διημερίδας είναι να προωθήσει τον γόνιμο και δημιουργικό διάλογο στην εκπαιδευτική κοινότητα των ξενόγλωσσων εκπαιδευτικών καθώς και να θέσει τις βάσεις ευρύτερων προβληματισμών αναφορικά με την υιοθέτηση οποιασδήποτε μορφής εκπαιδευτικής καινοτομίας και καλών πρακτικών σε όλες τις εκπαιδευτικές βαθμίδες. Κατά τη διάρκεια της Διημερίδας παρουσιάζονται δεδομένα της πιο πρόσφατης έρευνας πάνω στη διδασκαλία ξένων γλωσσών και εξερευνώνται νέες κατευθύνσεις και αναδυόμενες τάσεις. Παράλληλα, δίνεται έμφαση στη σύνδεση έρευνας και διδακτικής πρακτικής.

Η Διημερίδα διοργανώνεται από τη Δρ. Σοφία Τσακαλίδου, Μεταδιδακτορική Ερευνήτρια στο Τμήμα Γερμανικής Γλώσσας και Φιλολογίας. Στην Επιστημονική Επιτροπή και στην Επιτροπή Κριτών συνεργάζεται Διδακτικό και Επιστημονικό Προσωπικό των Ξενόγλωσσων Τμημάτων του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης και του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών καθώς και Σύμβουλοι Εκπαίδευσης Ξένων Γλωσσών (Αγγλικής, Γαλλικής, Γερμανικής).

Πληροφορίες σχετικά με τη Διημερίδα και τις θεματικές ενότητες θα βρείτε στην ιστοσελίδα: https://interevaltagung.wordpress.com/

Διευκρινίζεται ότι:

• Όσοι/ες επιθυμούν να λάβουν μέρος στη Διημερίδα ως σύνεδροι ή ως εισηγητές/ήτριες μπορούν να εκδηλώσουν από 25 Φεβρουαρίου 2024 ενδιαφέρον εδώ. Οι πλατφόρμες για τη δήλωση συμμετοχής ως σύνεδροι ή ως εισηγητές/ήτριες θα ανοίξουν στις 30 Μαρτίου 2024 και μπορείτε να ενημερωθείτε από την ιστοσελίδα για τους υπερσυνδέσμους.
  • Όσοι/ες επιθυμούν να λάβουν μέρος στη Διημερίδα με εισήγηση ή ηλεκτρονικά αναρτημένη ανακοίνωση θα πρέπει να αναρτήσουν τα σχετικά αρχεία με βάση τις οδηγίες που υπάρχουν στην ιστοσελίδα από τις 30 Μαρτίου 2024 έως τις 30 Απριλίου 2024.  Η αποδοχή των εισηγήσεων/ηλεκτρονικά αναρτημένων ανακοινώσεων θα γίνει μετά από «τυφλή» κρίσηαπό την επιστημονική επιτροπή και την επιτροπή προσκεκλημένων κριτών και θα ακολουθήσει έγκαιρη ενημέρωση.
  • Για το κόστος της συμμετοχή στη Διημερίδα ως εισηγητής/ήτρια και ως σύνεδρος μπορείτε να ενημερωθείτε εδώ. Η παρακολούθηση για ΑμΕΑ, προπτυχιακούς/ές φοιτητές/ήτριες και άνεργους/ες είναι δωρεάν.

Παρακαλούμε, κάθε ενδιαφερόμενο/η να παρακολουθεί την ιστοσελίδα για σχετικές ανακοινώσεις / ενημερώσεις.

Εκ μέρους της Οργανωτικής Επιτροπής

Δρ. Σοφία Τσακαλίδου
Μεταδιδακτορική ερευνήτρια ΤΓΓΦ Α.Π.Θ.
e-mail: Αυτή η διεύθυνση Email προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.