Australian Greek: φαινόμενα γλωσσικής επαφής στη γλωσσική διεπίδραση

Την Δευτέρα 9.5.2022, στις 18.30 η συνάδελφος Αγγελική Αλβανούδη, Διδάσκουσα στο Τμήμα Αγγλικής Γλώσσας και Φιλολογίας ΑΠΘ και στο James Cook University της Αυστραλίας, καθώς και εξωτερική συνεργάτιδα του Ινστιτούτου Νεοελληνικών Σπουδών ΑΠΘ θα δώσει διάλεξη στη Βιβλιοθήκη του Τομέα Γλωσσολογίας του Γαλλικού Τμήματος  με θέμα:

Australian Greek: φαινόμενα γλωσσικής επαφής στη γλωσσική διεπίδραση

Η παρουσίαση ασχολείται με φαινόμενα επαφής της ελληνικής με την αυστραλιανή αγγλική σε φυσικές συνομιλίες με Έλληνες και Ελληνίδες μετανάστες και μετανάστριες πρώτης και δεύτερης γενιάς στο Cairns της Βόρειας Κουϊνσλάνδης της Αυστραλίας. Αναλύουμε συνομιλιακά αποσπάσματα όπου τα δίγλωσσα άτομα χρησιμοποιούν την αλλαγή από την ελληνική στην αγγλική γλώσσα ως πρακτική για να επιτελέσουν διάφορες πράξεις, όπως θετικές αξιολογήσεις, μεταφορά ομιλίας τρίτων προσώπων και έναρξη και κλείσιμο αλληλουχίας. Στη συνέχεια εξετάζουμε την ενσωμάτωση/διάχυση πραγματολογικών δεικτών από την αγγλική στην ελληνική, εστιάζοντας στη λειτουργική σταθερότητα που εμφανίζουν οι αγγλικοί πραγματολογικοί δείκτες στη διεπίδραση στην αυστραλιανή ελληνική αλλά και στην ποικιλότητα που παρατηρείται σε συγχρονικό επίπεδο. Αξιοποιώντας τα εργαλεία της διεπιδραστικής γλωσσολογίας και της γλωσσολογίας των επαφών, ρίχνουμε φως στους τρόπους με τους οποίους η αγγλική γλώσσα αφήνει το πραγματολογικό της αποτύπωμα στην ελληνική γλώσσα σε συνθήκες επαφής.

Εργοβιογραφικό σημείωμα της προσκεκλημένης ομιλήτριας: