Μετάφραση του έργου "Histoire des Israélites de Salonique"

Μετάφραση από τη γαλλική προς την ελληνική γλώσσα του επτάτομου έργου του ιστορικού J. Nehama "Histoire des Israélites de Salonique". Για την εκπόνηση της εν λόγω μετάφρασης συνεργάστηκε ομάδα διδασκόντων, μεταπτυχιακών και διδακτορικών φοιτητών του Τμήματος Γαλλικής Γλώσσας και Φιλολογίας καθώς και ειδικών από διάφορα γνωστικά αντικείμενα.

Επιστημονικώς υπεύθυνες του έργου : Τ. Συμεωνίδου-Χριστίδου, Καθηγήτρια και Τ. Νενοπούλου-Δρόσου, Καθηγήτρια.

Μέλη της Ερευνητικής Ομάδας: Σ. Γραμμενίδης, Ε. Λουπάκη

Η μετάφραση πραγματοποιήθηκε με την οικονομική υποστήριξη του προγράμματος Ariane της Ευρωπαϊκής Ένωσης και εκδόθηκε το 2000 από τον εκδοτικό οίκο University Studio Press, με τον τίτλο "Ιστορία των Ισραηλιτών της Σαλονίκης" (ISBN 960-12-0853-4 set).