Συμμετοχή φοιτητριών και φοιτητών του ΑΠΘ στην τελική διαβούλευση του 4ου Βραβείου Γκονκούρ Ελλάδας 2023

Το Γαλλικό Ινστιτούτο Θεσσαλονίκης διοργάνωσε, για τέταρτη συνεχή χρονιά, σε συνεργασία με την Πρεσβεία της Γαλλίας στην Ελλάδα, το Γαλλικό Ινστιτούτο Αθηνών και τη γαλλική Ακαδημία Goncourt, το Βραβείο Γκονκούρ Ελλάδας 2023. Στη φετινή διοργάνωση, η οποία έγινε υπό την αιγίδα του τμήματος Δυτικής Ευρώπης της Agence Universitaire de la Francophonie,  συμμετείχαν εννέα ελληνικά πανεπιστήμια, μεταξύ των οποίων και το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης.

Το Τμήμα Γαλλικής Γλώσσας και Φιλολογίας συντόνισε τις εργασίες της κριτικής επιτροπής στο ΑΠΘ, η οποία  απαρτιζόταν από γαλλόφωνες/ους φοιτήτριες/φοιτητές, του πρώτου και δεύτερου κύκλου σπουδών των Τμημάτων Γαλλικής Γλώσσας και Φιλολογίας και Φιλολογίας και της Νομικής Σχολής. Κατά την τελική διαβούλευση, που πραγματοποιήθηκε στις 13 Ιουλίου 2023 στο Γαλλικό Ινστιτούτο Θεσσαλονίκης, η κριτική επιτροπή υποστήριξε την υποψηφιότητα του μυθιστορήματος Une somme humaine του Makenzy Orcel, ο οποίος αναδείχθηκε και νικητής του 4ου Βραβείου Γκονκούρ Ελλάδας 2023.

Θερμά συγχαρητήρια σε όλα τα μέλη της ομάδας!

Για περισσότερες πληροφορίες για το Διεθνές Βραβείο Γκονκούρ, επισκεφτείτε την ιστοσελίδα του: