Ορκωμοσία 18ης Απριλίου 2024

Η ορκωμοσία των αποφοίτων του Τμήματος Γαλλικής Γλώσσας και Φιλολογίας θα διεξαχθεί την Πέμπτη, 18 Απριλίου 2024 και ώρα 11.30΄, στην Αίθουσα Τελετών του Παλαιού Κτηρίου της  Φιλοσοφικής Σχολής.

ΑΙΤΗΣΕΙΣ

Οι φοιτήτριες/φοιτητές που ολοκλήρωσαν τις υποχρεώσεις τους για τη λήψη του πτυχίου τους προκειμένου να ανακηρυχθούν πτυχιούχες/οι θα πρέπει να ακολουθήσουν τα παρακάτω βήματα:

Βήμα 1ο  ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΥΠΟΒΟΛΗ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΩΝ

Οι τελειόφοιτες/οι θα υποβάλουν τα κάτωθι δικαιολογητικά μέσω της εφαρμογής https://students.auth.gr – Αιτήσεις - Αίτηση ορκωμοσίας.

Προθεσμία υποβολής: 15/03/2024 – 05/04/2024

Απαραίτητα δικαιολογητικά:

• Υπεύθυνη Δήλωση συμπληρωμένη με τα στοιχεία τους, είτε μέσω της ηλεκτρονικής πύλης www.gov.gr (με κωδικούς taxisnet) είτε με θεώρηση του γνήσιου της υπογραφής από ΚΕΠ όπου θα δηλώνεται ότι:
    1. Εξουσιοδοτείται η Γραμματεία για την αναζήτηση της μη οφειλής βιβλίων από τις Βιβλιοθήκες του Α.Π.Θ.
    2. Δεν διαμένουν στις φοιτητικές εστίες του Α.Π.Θ. (όσες/όσοι διαμένουν σε εστίες θα προσκομίσουν στη Γραμματεία Βεβαίωση Διαγραφής από τις εστίες).
    3. Επιθυμούν να μην υπολογιστούν στο βαθμό πτυχίου τα επιπλέον μαθήματα (μέχρι δύο) τα οποία και θα τα αναφέρουν (ποια συγκεκριμένα μαθήματα δεν θέλουν να υπολογιστούν στο βαθμό πτυχίου).
      Αφορά τις φοιτήτριες/ές που έχουν περάσει επιτυχώς επιπλέον μαθήματα επιλογής και έχουν συγκεντρώσει περισσότερα από 240 ects.

Η Υπεύθυνη Δήλωση να ανέβη ως αρχείο στην εφαρμογή https://students.auth.gr

• Κατάθεση ακαδημαϊκής ταυτότητας μέχρι τις 08/04/2024.
    Η ταυτότητα κατατίθεται ή αυτοπροσώπως στη Γραμματεία, ώρες 12:00΄ – 13:30΄, ή  αποστέλλεται ταχυδρομικά στη διεύθυνση:
    Γραμματεία Τμήματος Γαλλικής Γλώσσας και Φιλολογίας
    Κτίριο Διοίκησης
    54124  Θεσσαλονίκη

Σε περίπτωση απώλειας/κλοπής θα χρειαστεί Υπεύθυνη Δήλωση συμπληρωμένη με τα στοιχεία τους, είτε μέσω της ηλεκτρονικής πύλης www.gov.gr (με κωδικούς taxisnet) είτε με θεώρηση του γνήσιου της υπογραφής από ΚΕΠ όπου να δηλώνεται η απώλεια/κλοπή και την αποστέλλουν στην ηλεκτρονική διεύθυνση της Γραμματείας (Αυτή η διεύθυνση Email προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. ).

ΣΗΜΕΙΩΣΗ:

Μετά την κατάθεση της αίτησης ορκωμοσίας και μέχρι την ημερομηνία της ορκωμοσίας, δε θα εκδίδεται κανενός είδους πιστοποιητικό για τις/ τους υποψήφιες/ους πτυχιούχους.

Βήμα 2ο ΑΝΑΚΗΡΥΞΗ ΠΤΥΧΙΟΥΧΩΝ

Η Γραμματεία μετά τον έλεγχο καρτέλας εφόσον πληρούνται οι προϋποθέσεις ορκωμοσίας, ανακηρύσσει την/τον υποψήφια/ο και το Φύλλο Βαθμολογίας δημοσιεύεται στη θυρίδα τους στην εφαρμογή students.auth.gr

Bήμα 3ο ΣΥΝΑΙΝΕΣΗ ΤΕΛΕΙΟΦΟΙΤΩΝ ΣΤΟ ΦΥΛΛΟ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑΣ

Οι τελειόφοιτες/οι αποστέλλουν στην ηλεκτρονική διεύθυνση της Γραμματείας (Αυτή η διεύθυνση Email προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.),  πάντα από το πανεπιστημιακό τους e-mail, Υπεύθυνη Δήλωση συμπληρωμένη με τα στοιχεία τους, είτε μέσω της ηλεκτρονικής πύλης www.gov.gr (με κωδικούς taxisnet) είτε με θεώρηση του γνήσιου της υπογραφής από ΚΕΠ όπου θα δηλώνουν τη συναίνεσή τους στο Φύλλο Βαθμολογίας.

Βήμα 4ο  ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΠΤΥΧΙΩΝ ΚΑΙ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΩΝ ΨΗΦΙΑΚΑ ΥΠΟΓΕΓΡΑΜΜΕΝΩΝ

Μετά την ορκωμοσία θα σταλούν ηλεκτρονικά μέσω της εφαρμογής students.auth.gr τα ακόλουθα πιστοποιητικά που θα φέρουν ψηφιακή υπογραφή και μπορούν να χρησιμοποιηθούν ως πρωτότυπα.

1. Αντίγραφο πτυχίου
  2. Πιστοποιητικό Αναλυτικής Βαθμολογίας
  3. Ελληνικό Παράρτημα Διπλώματος
  4. Αγγλικό Παράρτημα Διπλώματος
  5. Βεβαίωση Παιδαγωγικής Επάρκειας (σε όσες/όσους τη δικαιούνται)
  6. Πιστοποιητικό Γνώσης Η/Υ (σε όσες/όσους το δικαιούνται)

Όσες/όσοι από τις/τους πτυχιούχες/ούχους επιθυμούν την έκδοση του πτυχίου τους σε μεμβράνη/πάπυρο, πρέπει να καταθέσουν σε Τράπεζα Πειραιώς, στο λογαριασμό του Α.Π.Θ. (Αρ. Λογ. 5272041780361, IBAN: GR87 0172 2720 0052 7204 1780 361) το ποσό των #32,00# ευρώ.

Το αίτημα μαζί με το αποδεικτικό κατάθεσης αποστέλλεται στην ηλεκτρονική διεύθυνση της Γραμματείας (Αυτή η διεύθυνση Email προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.).

Οι μεμβράνες/πάπυροι παραλαμβάνονται τρεις (3) μήνες μετά από την αίτηση της/του πτυχιούχου από τη Γραμματεία του Τμήματος Γαλλικής Γλώσσας και Φιλολογίας ή αυτοπροσώπως ή από νομίμως εξουσιοδοτημένο άτομο για το σκοπό.

Για την εξουσιοδότηση απαιτείται θεώρηση γνησίου υπογραφής είτε από δημόσια υπηρεσία τους, είτε μέσω της ηλεκτρονικής πύλης www.gov.gr