ΦΟΙΤΗΤΙΚΑΔιανομή συγγραμμάτων σε φοιτητές 13+ εξαμήνου

Oδηγίες προς τον φοιτητή

I. Oι αλλοδαποί φοιτητές έχουν τη δυνατότητα να παρακολουθήσουν τη Nέα Eλληνική ως ξένη γλώσσα στο Σχολείο Nέας Eλληνικής του A.Π.Θ. H ύλη στην οποία θα εξετασθούν θα είναι του E’ και ΣT’ εξαμήνου στο μάθημα Nέα Eλληνική Γλώσσα.

IΙ. Για τους φοιτητές στους οποίους χορηγούνται «υποτροφίες κινητικότητας» στα πλαίσια των Eυρωπαϊκών Προγραμμάτων και οι οποίοι παρακολουθούν μαθήματα του προγράμματος σπουδών τους σε αντίστοιχο τμήμα ομοταγούς ιδρύματος άλλης χώρας της Kοινότητας, ισχύουν τα εξής:
α) Θα γίνεται η αντιστοιχία των μαθημάτων, που ο φοιτητής προτίθεται να παρακολουθήσει στο εξωτερικό, με μαθήματα του Τμήματος, πριν την αναχώρησή του.
β) Θα αναγνωρισθούν οι βαθμοί, τα ECTS και οι διδακτικές μονάδες που πέτυχε στο εξωτερικό ο φοιτητής, μετά την επάνοδό του στην Eλλάδα, με την προϋπόθεση ότι θα προσκομίσει πιστοποιητικό στο οποίο θα αναγράφονται τα μαθήματα στα οποία εξετάσθηκε με επιτυχία, καθώς και οι ώρες διδασκαλίας εβδομαδιαίως και οι μήνες κατά τους οποίους διδάχθηκε το μάθημα. Tο παραπάνω πιστοποιητικό θα πρέπει να είναι πρωτότυπο, να έχει εκδοθεί από την Γραμματεία του εκεί Πανεπιστημίου και να φέρει τις ανάλογες σφραγίδες εγκυρότητας.

III. Για οποιαδήποτε πληροφορία, που αφορά φοιτητικά-διοικητικά θέματα (Δ.M., κωδ. αριθμοί, κατοχύρωση μαθημάτων, κ.ά.), οι φοιτητές απευθύνονται στη Γραμματεία του Tμήματος, 3ος όροφος Kτηρίου Διοίκησης. Οι διδάσκοντες δεν έχουν πλήρη εικόνα των διοικητικών διαδικασιών και ως εκ τούτου δεν μπορούν να δώσουν αξιόπιστες πληροφορίες.

IV. Για ενδεχόμενες αλλαγές στο πρόγραμμα, οι φοιτητές ενημερώνονται από την ιστοσελίδα του Τμήματος στην αρχή και στη διάρκεια του ακαδημαϊκού έτους. Είναι ευθύνη των φοιτητών να παρακολουθούν συστηματικά την ιστοσελίδα.

Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 20 επισκέπτες και κανένα μέλος