ΣΠΟΥΔΕΣΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΕΣ ΣΠΟΥΔΕΣΠληροφορίες για τις μεταπτυχιακές σπουδέςΔιακρατικό Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα Σπουδών Erasmus Mundus CLE «Ευρωπαϊκοί Πολιτισμοί και Λογοτεχνίες»

Επιπλέον το Τμήμα Γαλλικής Γλώσσας και Φιλολογίας συμμετέχει στο Διακρατικό Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα Σπουδών Erasmus Mundus CLE «Ευρωπαϊκοί Πολιτισμοί και Λογοτεχνίες». www.cle.unibo.it

Το πρόγραμμα πραγματοποιείται σε συνεργασία με τα εξής Πανεπιστήμια:

• Alma mater Studiorum Università di Bologna (Μπολόνια, Ιταλία)
  • Université de Haute Alsace Mulhouse (Μυλούζη, Γαλλία)
  • Université de Strasbourg, (Στρασβούργο, Γαλλία)
  • Université Cheikh Anta Diop, Dakar (Ντακάρ, Σενεγάλη)
  • University of Lisboa (Λισσαβώνα, Πορτογαλία)
  • Russian State University for the Humanipes (Μόσχα, Ρωσία)

Για πληροφορίες σχετικά με τις διαθέσιμες υποτροφίες και προθεσμίες υποβολής αιτήσεων, επισκεφτείτε την ιστοσελίδα του προγράμματος.

Για το ακαδημαϊκό έτος 2020-2021, η προθεσμία υποβολής αιτήσεων είναι ανοιχτή: 21 Οκτωβρίου 2020 έως 18 Ιανουαρίου 2021 (https://cle2.unibo.it/page/40/Presentazione%20della%20domanda)

• Υπεύθυνη Συντονίστρια του Προγράμματος για το Α.Π.Θ.:
    Μαρία Λιτσαρδάκη
    Αναπλ. Καθηγήτρια
    Γραφείο 103, Π.Κ. Φιλοσοφικής
    Tηλ: 2310997515
    e-mail: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
  • Διοικητική και Γραμματειακή Υποστήριξη του Προγράμματος :
    Χριστίνα Θεοδωρίδου
    Γραφείο 103, Π.Κ. Φιλοσοφικής