ΑΝΑΓΟΡΕΥΣΗ ΕΠΙΤΙΜΟΥ ΔΙΔΑΚΤΟΡΑ / REMISE DU TITRE DE DOCTEUR HONORIS CAUSA

Ο Τομέας Λογοτεχνίας του Τμήματος Γαλλικής Γλώσσας και Φιλολογίας του Α.Π.Θ., μετά την επιτιμοποίηση των Claude Blum, Michel Butor, Pierre Brunel, Fernando Arrabal, Julia Kristeva, αποφάσισε να απονείμει τον τίτλο του Επίτιμου Διδάκτορα στην κορυφαία ακαδημαϊκό Mireille Calle-Gruber, Ομότιμη Καθηγήτρια Λογοτεχνίας και Αισθητικής της Σορβόννης (La Sorbonne Nouvelle - Paris 3) και του Queen's University του Καναδά, τιμώντας το σύνολο του έργου της (διδακτικό, ερευνητικό, συγγραφικό), καθώς και την πολύτιμη συμβολή της στη μελέτη και διάδοση της σύγχρονης γαλλικής και γαλλόφωνης λογοτεχνίας.
Ο έπαινος (laudatio) θα εκφωνηθεί από την Επίκουρη Καθηγήτρια του Τμήματος κ. Πολυτίμη Μακροπούλου.

Η τελετή απονομής του τίτλου θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη, 18 Μαρτίου 2020 στην Αίθουσα Τελετών του Παλαιού Κτηρίου της Φιλοσοφικής Σχολής, ώρα 18.30-20.00.

Θα ακολουθήσει δεξίωση στον ίδιο χώρο έως τις 21.00.

Η είσοδος είναι ελεύθερη.

Το οριστικό πρόγραμμα θα ανακοινωθεί εντός των επόμενων ημερών.

Η οργανωτική επιτροπή

• Πολυτίμη Μακροπούλου, επίκ. καθηγήτρια
  • Χρυσή Καρατσινίδου, αναπλ. καθηγήτρια
  • Ευγενία Γραμματικοπούλου, επίκ. καθηγήτρια

À la suite de la remise du titre de Docteur honoris causa à Claude Blum, Michel Butor, Pierre Brunel, Fernando Arrabal et Julia Kristeva, la Section de Littérature du Département de Langue et de Littérature Françaises de la Faculté des Lettres de l’Université Aristote de Thessalonique a décidé de conférer le titre de Docteur honoris causa à Mme Mireille Calle-Gruber, Professeure émérite de l’Université de La Sorbonne Nouvelle-Paris 3, rendant hommage à l’ampleur et au rayonnement de son œuvre (scientifique, didactique et littéraire) ainsi que pour sa contribution précieuse à l’étude et la diffusion de la littérature française et francophone contemporaine.

La laudatio en son honneur sera prononcée par Mme Polytimi Makropoulou, Professeure Assistante, Directrice de la Section de Littérature Française de notre Département.

La cérémonie de la remise du titre aura lieu le mercredi 18 mars 2020, de 18h30 à 20h00 dans la Salle des Cérémonies du Vieux Bâtiment de la Faculté des Lettres.

Une réception aura lieu dans la même salle jusqu’à 21h00.

Entrée libre.

Le programme définitif de la cérémonie sera annoncé prochainement.

Le comité d’organisation

• Polytimi Makropoulou, Professeure Assistante