Ιατροφαρμακευτική και νοσοκομειακή περίθαλψη ανασφάλιστων φοιτητών- Έκδοση Ε.Κ.Α.Α.

Όσον αφορά στην ιατροφαρμακευτική και νοσοκομειακή περίθαλψη ανασφάλιστων φοιτητών, σας γνωρίζουμε τα ακόλουθα:

• Με την παρ. 3 του άρθρου 31 του ν.4452/2017(Α΄17) ορίζεται ότι: « Οι προπτυχιακοί και μεταπτυχιακοί φοιτητές και οι υποψήφιοι διδάκτορες, που δεν έχουν άλλη ιατροφαρμακευτική και νοσοκομειακή περίθαλψη, δικαιούνται πλήρη ιατροφαρμακευτική και νοσοκομειακή περίθαλψη στο Εθνικό Σύστημα Υγείας (Ε.Σ.Υ.) με κάλυψη των σχετικών δαπανών από τον Εθνικό Οργανισμό Παροχής Υπηρεσιών Υγείας (Ε.Ο.Π.Υ.Υ.), κατ΄ ανάλογη εφαρμογή του άρθρου 33 του ν.4368/2016(Α΄83)». Κατ΄ εξουσιοδότηση του άρθρου 33 του ν.4368/2016(Α΄21) εκδόθηκε η με αριθ.Α3(γ)/ΓΠ/οικ.25132/04-04-2016 (908,Β΄)ΚΥΑ με θέμα «Ρυθμίσεις για τη διασφάλιση της πρόσβασης των ανασφάλιστων στο Δημόσιο Σύστημα Υγείας». Με την ανωτέρω ΚΥΑ καθορίζονται οι όροι, οι προϋποθέσεις και η διαδικασία ελεύθερης και ανεμπόδιστης πρόσβασης στις Δημόσιες Δομές Υγείας της παρ.1 του άρθρου 33 του ν.4368/2016(Α΄21) καθώς και παροχής νοσηλευτικής και ιατροφαρμακευτικής περίθαλψης στους ανασφάλιστους. Ειδικότερα, σύμφωνα με το άρθρο 5 της ΚΥΑ «Στους δικαιούχους της παρούσας παρέχεται, με την επίδειξη του Αριθμού Μητρώου Κοινωνικής Ασφάλισης, πρωτοβάθμια και δευτεροβάθμια φροντίδα υγείας, κατ΄ αναλογία των προβλεπόμενων από τον Ενιαίο Κανονισμό Παροχών Υγείας (Ε.Κ.Π.Υ.) του Εθνικού Οργανισμού Παροχής Υπηρεσιών Υγείας (Ε.Ο.Π.Υ.Υ.) (Β΄3054/2012), όπως αυτός συμπληρώνεται τροποποιείται και ισχύει κάθε φορά.» Ως εκ τούτου, οι ανασφάλιστοι φοιτητές με τον ΑΜΚΑ τους απευθύνονται στις Δημόσιες Δομές Υγείας της παρ. 1 του άρθρου 33 του ν. 4368/2016(Α΄21).
  • Επομένως, δεν θα πρέπει να εκδίδονται και να ανανεώνονται Βιβλιάρια Υγείας σε ανασφάλιστους φοιτητές από τις υπηρεσίες του Ιδρύματός σας για το ακαδημαϊκό έτος 2017-2018. Τυχόν Βιβλιάρια Υγείας φοιτητών που έχουν εκδοθεί από τις υπηρεσίες τους Ιδρύματός σας ανακαλούνται.
  • Η έκδοση της Ευρωπαϊκής Κάρτας Ασφάλισης Ασθένειας (Ε.Κ.Α.Α.) για τις ανωτέρω κατηγορίες φοιτητών, οι οποίοι μετακινούνται σε χώρες της Ευρωπαϊκής Ένωσης καθώς και η κάλυψη των δαπανών που τυχόν προκύπτουν, συνεχίζει να πραγματοποιείται από τις υπηρεσίες του Ιδρύματός σας, με τους όρους και τις προϋποθέσεις που ισχύουν. Προκειμένου να εκδοθεί η Ε.Κ.Α.Α., η υπηρεσία σας θα ελέγχει το γεγονός ότι ο φοιτητής δεν καλύπτεται από άλλον ασφαλιστικό φορέα
    από τα στοιχεία του Μητρώου ανασφάλιστων Πολιτών που τηρείται στην ΗΔΙΚΑ ΑΕ. Για την πρόσβαση της υπηρεσία σας στο εν λόγω Μητρώο, παρακαλείστε όπως επικοινωνείτε με τηλέφωνα:
    213-2168-212, 213-2168-289.

Διευκρινίζουμε ότι το θέμα της Ε.Κ.Α.Α. θα ρυθμιστεί με σχετική διάταξη νόμου.

Σας ενημερώνουμε ότι, κατόπιν συνεννόησης με την Υγειονομική Υπηρεσία της Φοιτητικής Λέσχης, η έκδοση της Ε.Κ.Α.Α. των ανασφάλιστων φοιτητών θα συνεχίσει να πραγματοποιείται από την Υγειονομική Υπηρεσία της Π.Φ.Λ.

Τα απαραίτητα δικαιολογητικά για την έκδοση της Ε.Κ.Α.Α. είναι:

1. ΑΜΚΑ
  2. ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΣΠΟΥΔΩΝ