The TRADUXIO project : Theory and practice

Tο ερευνητικό πρόγραμμα Απολλωνίς ΑΠΘ σας προσκαλεί

την Παρασκευή, 11 Ιουνίου 2021, 19.00-21.00

στο σεμινάριο του Philippe Lacour, Καθηγητή Φιλοσοφίας στο Πανεπιστήμιο της Μπραζίλια, με θέμα

"The TRADUXIO project : Theory and practice"

Οι ενότητες του σεμιναρίου είναι:

1. παρουσίαση της πλατφόρμας συνεργατικής μετάφρασης TraduXio – A participative platform for cultural texts translators (19.00-20.00)
  2. πρακτικό σεμινάριο χρήσης της πλατφόρμας (20.00-21.00).

Ο Philippe Lacour είναι καθηγητής στο τμήμα Φιλοσοφίας του Πανεπιστημίου της Μπραζίλια (Βραζιλία). Διδάσκει θεωρητική φιλοσοφία (επιστημολογία, φιλοσοφία των επιστημών) και γενική φιλοσοφία (μεθοδολογία). Οι εργασίες του αφορούν κατά κύριο λόγο την επιστημολογία των ανθρωπιστικών και κοινωνικών επιστημών, με αναφορά στην κανονιστική τους διάσταση αλλά και την τεχνολογία, ειδικά της μετάφραση (TraduXio). Είναι επίσης επικεφαλής προγράμματος στο Διεθνές Κολέγιο Φιλοσοφίας και η έρευνά του αφορά την κλινική γνώση.